Základná škola s materskou školou Nálepkovo získala finančné prostriedky z rozpočtu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na realizáciu rozvojového projektu zameraného na rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania v základných školách pod názvom ENVIROPROJEKT 2015. Rozvojový enviroprojekt našej školy nesie názov AQUA. Už zo samotného pomenovania možno usudzovať, že je zameraný na problematiku vody.
Väčšina žiakov našej školy pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré zvyčajne neformuje človeka k environmentálnemu mysleniu, cíteniu, správaniu či postojom. Jediným relevantným elementom pri environmentálnom formovaní osobnosti žiakov zo spomínaného prostredia je škola. ENVIROPROJEKT AQUA bol teda pre našich pedagógov inšpiratívnou výzvou k realizácii pozitívnych zmien predovšetkým v oblasti ekologického vedomia a environmentálneho cítenia našich žiakov, od čoho sa následne odvíja ich konkrétne správanie sa, „ohľaduplnosť“ k životnému prostrediu, a teda aj k jeho najpodstatnejšej zložke – vode.
Realizáciu projektu AQUA zabezpečoval tím pozostávajúci z pani riaditeľky, koordinátorov environmentálnej výchovy, učiteľky biológie, širšej skupiny prevažne triednych učiteľov a školníka. V centre pozornosti realizačného tímu nebolo „len“ splnenie vopred stanovených cieľov projektu. Našou najväčšou výzvou bola motivácia žiakov všetkých ročníkov k aktívnej spolupráci na plnení spomínaných cieľov, čo sa nám aj podarilo.
Žiaci prvého stupňa vytvárali návrhy environmentálnej obkladačky k vodovodnej batérii s dôrazom na uvedomelú spotrebu vody. Každá trieda si svoj najlepší návrh pretransformovala z kreslenej výkresovej podoby na obkladačkovú podobu s využitím farieb na sklo. Následne boli hotové obkladačky naším zručným školníkom umiestnené v triedach na obklad k vodovodným batériám nad umývadlo.
Žiaci druhého stupňa odoberali a následne skúmali vzorky vody odobrané z potokov v obci za pomoci kompaktného kufríkového ekologického výskumného laboratória na rýchly rozbor vody (AQUANAL). Odber vzoriek vody z Hnilca a Železného potoka bol spojený so zberom odpadkov v okolí spomínaných vodných tokov. Výsledky skúmaných vzoriek vody vypovedali o jej vysokej kvalite. Ani jedna zo skúmaných oblastí kvality vody nevykazovala znepokojujúce hodnoty, práve naopak, namerané hodnoty boli priam ideálne.
Výrazným aktivizujúcim činiteľom pre žiakov celej školy bola možnosť vymýšľať vodou podmienené environmentálne výtvarné motívy. Najlepšie návrhy žiakov boli následne premietnuté na obkladačky farbami na sklo. S prekvapujúcim zápalom a precíznosťou vytvárali nádherné maľované obkladačky. Ich spojením do jednej AQUA mozaiky vzniklo prekrásne umelecké dielo edukatívneho charakteru, ktoré je umiestnené na stene pri vstupe do telocvične školy. Žiaci boli za usilovnú prácu odmenení tričkom, ktoré zdobí logo projektu.
Realizácia projektu bola sprevádzaná výrazným záujmom žiakov o danú problematiku, čoho dôsledkom bolo spontánne prehlbovanie vedomostí o vode. Pedagógovia tak mohli s ľahkosťou implementovať jednoduché demonštračné pomôcky zakúpené v rámci projektu „Kolobeh vody v prírode“ do výchovno-vzdelávacieho procesu.
Projekt AQUA udáva jasné smerovanie v procese realizácie pozitívnych ekologických zmien v myslení žiakov, čo predstavuje významný benefit pre našich pedagógov v upevňovaní a ďalšom rozvíjaní environmentálnej výchovy.
Environmentálny projekt AQUA zaktivizoval prevažnú väčšinu žiakov našej školy, pričom nemáme na mysli len žiakov prvého a druhého stupňa, pochvalu za usilovnosť si zaslúžia aj žiaci špeciálnych tried. Praktický prínos projektu kladne hodnotia aj mnohí učitelia a rodičia. Za najvydarenejší produkt enviroprojektu možno považovať AQUA mozaiku, ktorá nám bude každodenne pripomínať nielen našu prácu, ale najmä dôležitosť vody a jej ochrany pre život na našej Zemi.
AQUA.ppt
